Oferta
Motorhome at car fare
Over 6 m on night sailings Rostock – Gedser / Puttgarden – Rødby
Zarezerwuj
Oferta
Up to 50% off
Estonia, Finland and Sweden with Tallink Silja and Viking Line
Zarezerwuj
Oferta
Up to 15% off
Rostock – Trelleborg
Zarezerwuj
Oferta
Up to 30% off
Travemünde – Trelleborg / Rostock – Trelleborg, travel until 17 Dec
ważny do 05.11.
Zarezerwuj
Prom na otwartym morzu przy spokojnej pogodzie
Rezerwacja i oszczędzanie

Rezerwacja na ostatnią chwilę: czy prom drożeje, im bliżej wypłynięcia?

Kto rezerwuje prom dopiero kilka dni przed wyjazdem, często ma wyrzuty sumienia: wcześniej na pewno byłoby taniej. Sprawdziliśmy to na własnych danych. Od sierpnia regularnie odpytujemy ceny tych samych rejsów — kilka tygodni wcześniej, kilka dni wcześniej i w dniu wypłynięcia. Wynik jest mniej jednoznaczny niż znana reguła kciuka, ale bardzo przydatny: to, czy czekanie się nie opłaci, zależy przede wszystkim od armatora, który obsługuje trasę.

Co zmierzyliśmy

Nasze archiwum rozkładów codziennie odpytuje rejsy na najbliższe tygodnie, za każdym razem z najniższą ceną za osobę, jaką system rezerwacyjny pokazuje dla danego rejsu. Ponieważ ten sam rejs trafia do archiwum wielokrotnie, widzimy, jak zmienia się jego cena aż do odcumowania. Do tego artykułu wzięliśmy każdy rejs, dla którego mamy cenę sprzed co najmniej dziesięciu dni i drugą z dnia wypłynięcia lub z dnia poprzedniego. To 30 480 rejsów na 308 trasach z terminami podróży od połowy sierpnia do końca października 2026.

30 480 porównanych rejsów
308 tras w całej Europie
45% na koniec drożej
33% na koniec taniej

W przeliczeniu na wszystkie rejsy niewiele się zmienia: przeciętna cena w dniu wypłynięcia jest taka sama jak dziesięć dni wcześniej. To jednak złudzenie. Jeśli cena się zmienia, to rzadko o kilka euro. Gdy rosła, na koniec była przeciętnie o 57% wyższa. Gdy spadała, to przeciętnie o 36%. Za neutralną średnią stoją dwa zupełnie różne sposoby ustalania cen promów.

Dwa światy: ceny dynamiczne i stałe taryfy

Część armatorów działa jak linia lotnicza: najpierw schodzą tanie pule miejsc na dany rejs, potem cena rośnie stopniowo. Inni mają stałą taryfę, która do odcumowania prawie się nie zmienia, niezależnie od tego, jak zapełniony jest statek. Który model obowiązuje, nie jest napisane w żadnym oknie rezerwacji. W naszych danych różnica jest jednak wyraźnie widoczna.

ArmatorRejsyna koniec drożejprzeciętna zmiana
Bornholmslinjen37296%+129%
Langelandslinjen108261%+64%
Scandlines186562%+27%
P&O Ferries66160%+23%
DFDS114160%+20%
Fjord Line10464%+20%
Tallink Silja83767%+16%
Finnlines22365%+12%
Stena Line77554%+7%
Viking Line51554%+7%
Irish Ferries65150%±0%
Brittany Ferries23249%±0%
Blue Star Ferries90540%±0%
SeaJets102932%±0%
Balearia125831%±0%
TP Line67630%±0%
TT Line34742%−3%
POLSCA Baltic Ferries10337%−5%
Red Funnel52631%−6%

Lista pokazuje wyraźny wzór. Armatorzy na północy — na Bałtyku, między Niemcami a Danią, przez kanał La Manche — sterują cenami według popytu. U Bornholmslinjen prawie każdy rejs kosztował na koniec więcej niż dziesięć dni wcześniej, często dwa razy tyle. U Scandlines, P&O i DFDS tak było przy sześciu na dziesięć rejsów.

Na Morzu Śródziemnym wygląda to inaczej. Balearia, SeaJets, Blue Star i linie chorwackie zwykle utrzymują stałe ceny, przy wielu rejsach do odcumowania nie zmienia się nic. Kto rezerwuje tam na ostatnią chwilę, płaci z reguły normalną taryfę, dopóki są wolne miejsca.

Trzecia grupa na koniec nawet tanieje. TT Line, Red Funnel i POLSCA Baltic Ferries miały w dniu wypłynięcia częściej niższe niż wyższe ceny. Dotyczy to głównie rejsów, które nie są zapełnione: armator obniża cenę, żeby sprzedać ostatnie miejsca.

Prom przy wejściu do portu obok falochronu
Na sterowanych popytem liniach na północy moment rezerwacji ma znaczenie, na wielu liniach śródziemnomorskich prawie żadnego.

Przykłady: ile kosztuje czekanie na poszczególnych trasach

Jak to wygląda w praktyce, pokazują trasy z dużą liczbą pomiarów. Podajemy przeciętną cenę za osobę co najmniej dziesięć dni przed wypłynięciem i w dniu rejsu oraz odsetek rejsów, które na koniec były droższe.

Trasa≥ 10 dni wcześniejw dniu wypłynięciana koniec drożej
Ystad – Rønne17 €35 €96%
Puttgarden – Rødby40 €52 €69%
Rostock – Gedser58 €71 €63%
Dover – Dunkierka72 €99 €68%
Dover – Calais74 €94 €59%
Helsinki – Tallin31 €38 €72%
Sztokholm – Helsinki80 €92 €69%
Ibiza – Formentera37 €37 €18%
Neapol – Capri34 €34 €27%
Pireus – Mykonos88 €88 €35%
Trelleborg – Travemünde112 €100 €35%
Caen – Portsmouth106 €86 €36%

Wartości to mediany z wielu rejsów. Dla pojedynczej daty może to wyglądać inaczej, zwłaszcza w wakacje i ferie. Kierunek jest jednak stały: między Ystad a Rønne cena do dnia wypłynięcia przeciętnie się podwoiła, między Ibizą a Formenterą przy prawie wszystkich rejsach pozostała taka sama.

Od kiedy opłaca się rezerwować wcześnie

Odstęp od wypłynięcia też ma znaczenie, ale inaczej, niż się często sądzi. Między dwoma a trzynastoma dniami wcześniej to prawie rzut monetą: cena w dniu wypłynięcia była wyższa przy około 40% pomiarów i niższa przy 32 do 38%. Dopiero przy dłuższym wyprzedzeniu obraz przechyla się na korzyść wcześnie rezerwujących.

WyprzedzeniePomiaryna koniec drożejna koniec taniejCena wtedy przeciętnie
2–3 dni37 14440%38%taka sama
4–6 dni44 93040%36%taka sama
7–9 dni27 54341%35%taka sama
10–13 dni37 70842%32%taka sama
14–20 dni596453%32%o 4% niższa
21–30 dni330555%21%o 7,5% niższa

Dla rejsów rezerwowanych ponad trzy tygodnie wcześniej mamy jeszcze stosunkowo mało pomiarów, bo archiwum ruszyło dopiero w sierpniu. Tendencja jest mimo to jednoznaczna: im wcześniej, tym częściej wczesna cena była lepsza.

Co to oznacza dla twojej rezerwacji

SytuacjaZalecenie
Bałtyk, Dania, Bornholm, kanał La MancheRezerwuj, gdy tylko termin jest pewny. Przy większości rejsów cena rośnie aż do odcumowania.
Grecja, Włochy, Hiszpania, ChorwacjaBez presji cenowej. Rezerwacja na ostatnią chwilę zwykle nie jest gorsza; w szczycie sezonu i tak zapewnij sobie miejsce, zwłaszcza z pojazdem.
Tylko jeden lub dwa rejsy dziennieRezerwuj wcześnie: jeśli tani rejs się zapełni, tego samego dnia nie ma alternatywy.
Elastyczna godzina wypłynięciaPorównaj wszystkie godziny w ciągu dnia. Tam często kryje się większa oszczędność niż w momencie rezerwacji.
Podróż za trzy tygodnie lub późniejRezerwacja teraz opłaca się w ponad połowie przypadków, na trasach sterowanych popytem jeszcze wyraźnie częściej.

Częste pytania

Czy prom drożeje, im bliżej wypłynięcia?

To zależy od armatora. Przy 45% z 30 480 porównanych przez nas rejsów cena w dniu wypłynięcia była wyższa niż dziesięć lub więcej dni wcześniej, przy 33% niższa. Na północy — Scandlines, DFDS, P&O, Tallink Silja, Bornholmslinjen — zwykle rośnie, na Morzu Śródziemnym często pozostaje taka sama.

Czy prom last minute się opłaca?

Na trasach ze stałymi taryfami, na przykład na wielu połączeniach z wyspami greckimi, włoskimi i hiszpańskimi, rezerwacja na ostatnią chwilę zwykle nic nie kosztuje. Na trasach bałtyckich i przez kanał La Manche w sześciu na dziesięć przypadków było drożej. Częściej taniej na koniec robiło się przede wszystkim u TT Line, Red Funnel i POLSCA Baltic Ferries.

Z jakim wyprzedzeniem rezerwować prom?

Między dwoma a trzynastoma dniami wcześniej moment rezerwacji w naszych danych prawie nie ma znaczenia. Od około dwóch tygodni wyprzedzenia cena była przeciętnie o 4 do 8% niższa niż w dniu wypłynięcia, a wczesna cena w ponad połowie przypadków okazywała się korzystniejsza.

Dlaczego prom na Bornholm na ostatnią chwilę jest tak drogi?

Bornholmslinjen najpierw sprzedaje tanie pule miejsc. Między Ystad a Rønne przeciętna cena za osobę co najmniej dziesięć dni wcześniej wynosiła 17 €, w dniu wypłynięcia 35 €. 96% rejsów było na koniec droższych.

Czy ceny promów tuż przed wypłynięciem mogą też spaść?

Tak, przy jednej trzeciej rejsów w naszym archiwum. Trelleborg–Travemünde z TT Line i Caen–Portsmouth z Brittany Ferries były w dniu wypłynięcia przeciętnie tańsze niż dziesięć dni wcześniej. Nie warto jednak na to liczyć, bo nie wiadomo z góry, czy rejs zostanie pusty.

Czy dotyczy to też samochodu i kabiny?

Analizowaliśmy najniższą cenę za osobę. Dopłaty za pojazd i kabinę dochodzą do tego, a miejsc na pokładzie samochodowym i kabin jest na każdym statku ograniczona liczba. Kto podróżuje autem lub z kabiną, na trasach sterowanych popytem jest bezpieczniejszy z wczesną rezerwacją.

Sprawdź ceny na swój termin

W wyszukiwarce tras widzisz aktualne ceny wszystkich rejsów danego dnia — i czy inna godzina jest tańsza.

Wybierz trasę

Źródła

  • FlashFerry, własne archiwum rozkładów i cen (30 480 rejsów, 308 tras) · stan na 17 października 2026

← Powrót do przeglądu