Aanbieding
Motorhome at car fare
Over 6 m on night sailings Rostock – Gedser / Puttgarden – Rødby
Nu boeken
Aanbieding
Up to 50% off
Estonia, Finland and Sweden with Tallink Silja and Viking Line
Nu boeken
Aanbieding
Up to 15% off
Rostock – Trelleborg
Nu boeken
Aanbieding
Up to 30% off
Travemünde – Trelleborg / Rostock – Trelleborg, travel until 17 Dec
geldig tot 05.11.
Nu boeken
Veerboot op open zee bij rustig weer
Boeken & besparen

Last minute boeken: wordt de veerboot duurder naarmate de afvaart nadert?

Wie een veerboot pas een paar dagen van tevoren boekt, heeft vaak een knagend gevoel: eerder was het vast goedkoper geweest. Of dat klopt, hebben we nagegaan met onze eigen gegevens. Sinds augustus vragen we de prijzen van dezelfde afvaarten steeds opnieuw op — weken vooraf, dagen vooraf en op de dag van vertrek. De uitkomst is minder eenduidig dan de bekende vuistregel, maar wel heel bruikbaar: of wachten duur wordt, hangt vooral af van de rederij die de route vaart.

Wat we hebben gemeten

Ons dienstregelingenarchief vraagt elke dag de afvaarten van de komende weken op, telkens met de laagste prijs per persoon die het boekingssysteem voor die afvaart toont. Omdat dezelfde afvaart daarbij meerdere keren wordt vastgelegd, zien we hoe de prijs verandert tot het schip vertrekt. Voor dit artikel hebben we elke afvaart meegenomen waarvoor een prijs bestaat van minstens tien dagen vóór vertrek en een tweede van de dag van vertrek of de dag ervoor. Dat zijn 30.480 afvaarten op 308 routes met reisdata tussen half augustus en eind oktober 2026.

30.480 afvaarten vergeleken
308 routes in heel Europa
45% uiteindelijk duurder
33% uiteindelijk goedkoper

Over alle afvaarten samen beweegt er weinig: de mediane prijs is op de dag van vertrek dezelfde als tien dagen ervoor. Dat is echter misleidend. Als een prijs verandert, gaat het zelden om een paar euro. Steeg hij, dan lag hij uiteindelijk gemiddeld 57% hoger. Daalde hij, dan gemiddeld met 36%. Achter het neutrale gemiddelde gaan twee heel verschillende manieren schuil om veerbootprijzen te bepalen.

Twee werelden: dynamische prijzen en vaste tarieven

Een deel van de rederijen werkt als een luchtvaartmaatschappij: de goedkope contingenten van een afvaart gaan als eerste weg, daarna stijgt de prijs stapsgewijs. Andere hanteren een vast tarief dat tot het vertrek nauwelijks beweegt, hoe vol het schip ook raakt. Welke variant geldt, staat in geen enkel boekingsscherm. In onze gegevens is het verschil echter duidelijk te zien.

RederijAfvaartenuiteindelijk duurdermediane verandering
Bornholmslinjen37296%+129%
Langelandslinjen1.08261%+64%
Scandlines1.86562%+27%
P&O Ferries66160%+23%
DFDS1.14160%+20%
Fjord Line10464%+20%
Tallink Silja83767%+16%
Finnlines22365%+12%
Stena Line77554%+7%
Viking Line51554%+7%
Irish Ferries65150%±0%
Brittany Ferries23249%±0%
Blue Star Ferries90540%±0%
SeaJets1.02932%±0%
Balearia1.25831%±0%
TP Line67630%±0%
TT Line34742%−3%
POLSCA Baltic Ferries10337%−5%
Red Funnel52631%−6%

De lijst laat een duidelijk patroon zien. De rederijen in het noorden — op de Oostzee, tussen Duitsland en Denemarken, over het Kanaal — sturen hun prijzen op basis van de vraag. Bij Bornholmslinjen kostete bijna elke afvaart uiteindelijk meer dan tien dagen ervoor, vaak het dubbele. Bij Scandlines, P&O en DFDS was dat zo bij zes op de tien afvaarten.

Op de Middellandse Zee ziet het er anders uit. Balearia, SeaJets, Blue Star en de Kroatische lijnen houden hun prijzen meestal stabiel; bij veel afvaarten verandert er tot het vertrek helemaal niets. Wie daar kort van tevoren boekt, betaalt doorgaans het normale tarief, zolang er nog plaats is.

Een derde groep wordt op het laatst zelfs goedkoper. TT Line, Red Funnel en POLSCA Baltic Ferries hadden op de dag van vertrek vaker lagere dan hogere prijzen. Dat geldt vooral voor afvaarten die niet vol zitten: de rederij verlaagt de prijs om de laatste plaatsen te vullen.

Veerboot bij de haveningang naast een pier
Op de vraaggestuurde lijnen in het noorden telt het boekingsmoment mee, op veel lijnen in de Middellandse Zee nauwelijks.

Voorbeelden: wat wachten op afzonderlijke routes kost

Hoe dat er concreet uitziet, laten routes met veel meetwaarden zien. Vermeld zijn steeds de mediane prijs per persoon minstens tien dagen vóór vertrek en op de dag van vertrek, plus het aandeel afvaarten dat uiteindelijk duurder was.

Route≥ 10 dagen voorafop de dag van vertrekuiteindelijk duurder
Ystad – Rønne17 €35 €96%
Puttgarden – Rødby40 €52 €69%
Rostock – Gedser58 €71 €63%
Dover – Duinkerken72 €99 €68%
Dover – Calais74 €94 €59%
Helsinki – Tallinn31 €38 €72%
Stockholm – Helsinki80 €92 €69%
Ibiza – Formentera37 €37 €18%
Napels – Capri34 €34 €27%
Piraeus – Mykonos88 €88 €35%
Trelleborg – Travemünde112 €100 €35%
Caen – Portsmouth106 €86 €36%

De waarden zijn medianen over veel afvaarten. Voor een afzonderlijke datum kan het anders uitpakken, vooral in de vakanties. De richting is echter stabiel: tussen Ystad en Rønne is de prijs tot de dag van vertrek gemiddeld verdubbeld, tussen Ibiza en Formentera bleef hij bij bijna alle afvaarten gelijk.

Vanaf wanneer vroeg boeken loont

Ook de tijd tot vertrek speelt een rol, maar anders dan vaak gedacht. Tussen twee en dertien dagen vooraf is het bijna kop of munt: de prijs op de dag van vertrek lag bij zo'n 40% van de metingen hoger en bij 32 tot 38% lager. Pas met meer tijd vooraf slaat het beeld door in het voordeel van de vroegboekers.

Tijd voorafMeetwaardenuiteindelijk duurderuiteindelijk goedkoperPrijs toen gemiddeld
2–3 dagen37.14440%38%gelijk
4–6 dagen44.93040%36%gelijk
7–9 dagen27.54341%35%gelijk
10–13 dagen37.70842%32%gelijk
14–20 dagen5.96453%32%4% goedkoper
21–30 dagen3.30555%21%7,5% goedkoper

Voor afvaarten meer dan drie weken vooruit hebben we nog relatief weinig meetwaarden, omdat het archief pas in augustus is begonnen. De tendens is toch duidelijk: hoe verder vooraf, hoe vaker de vroege prijs de betere was.

Wat dit betekent voor uw boeking

SituatieAdvies
Oostzee, Denemarken, Bornholm, KanaalBoeken zodra de datum vaststaat. Bij de meeste afvaarten stijgt de prijs tot het vertrek.
Griekenland, Italië, Spanje, KroatiëGeen prijsdruk. Kort van tevoren boeken is meestal geen nadeel; in het hoogseizoen toch uw plaats veiligstellen, vooral met een voertuig.
Maar een of twee afvaarten per dagVroeg boeken: zit de goedkope afvaart vol, dan is er op dezelfde dag geen alternatief.
Vertrektijd flexibelAlle tijden van de dag vergelijken. Daar valt vaak meer te besparen dan met het boekingsmoment.
Overtocht over drie weken of laterNu boeken loont in meer dan de helft van de gevallen, op de vraaggestuurde routes nog duidelijk vaker.

Veelgestelde vragen

Wordt de veerboot duurder naarmate de afvaart nadert?

Dat hangt af van de rederij. Bij 45% van de 30.480 afvaarten die we vergeleken, was de prijs op de dag van vertrek hoger dan tien of meer dagen ervoor, bij 33% lager. In het noorden — Scandlines, DFDS, P&O, Tallink Silja, Bornholmslinjen — stijgt hij meestal, op de Middellandse Zee blijft hij vaak gelijk.

Loont last minute boeken bij de veerboot?

Op routes met vaste tarieven, zoals veel Griekse, Italiaanse en Spaanse eilandverbindingen, verliest u met kort van tevoren boeken meestal niets. Op Oostzee- en Kanaalroutes was het in zes op de tien gevallen duurder. Vaker goedkoper werd het op het laatst vooral bij TT Line, Red Funnel en POLSCA Baltic Ferries.

Hoeveel eerder moet u een veerboot boeken?

Tussen twee en dertien dagen vooraf maakt het moment in onze gegevens nauwelijks verschil. Vanaf ongeveer twee weken vooraf lag de prijs gemiddeld 4 tot 8% onder de prijs op de dag van vertrek, en de vroege prijs was in meer dan de helft van de gevallen de goedkopere.

Waarom is de veerboot naar Bornholm op korte termijn zo duur?

Bornholmslinjen verkoopt de goedkope contingenten als eerste. Tussen Ystad en Rønne lag de mediane prijs per persoon minstens tien dagen vooraf op 17 €, op de dag van vertrek op 35 €. 96% van de afvaarten was uiteindelijk duurder.

Kunnen veerbootprijzen kort voor vertrek ook dalen?

Ja, bij een derde van de afvaarten in ons archief. Trelleborg–Travemünde met TT Line en Caen–Portsmouth met Brittany Ferries waren op de dag van vertrek gemiddeld goedkoper dan tien dagen ervoor. Reken er niet op, want of een afvaart leeg blijft, weet u vooraf niet.

Geldt dit ook voor auto en hut?

We hebben de laagste prijs per persoon geanalyseerd. Toeslagen voor voertuig en hut komen daarbovenop, en voertuigplaatsen en hutten zijn op elk schip beperkt. Wie met auto of hut reist, zit op de vraaggestuurde routes met een vroege boeking aan de veilige kant.

Prijzen voor uw datum bekijken

In de routezoeker ziet u de actuele prijzen van alle afvaarten van een dag — en of een ander tijdstip goedkoper is.

Route kiezen

Bronnen

  • FlashFerry, eigen dienstregelingen- en prijsarchief (30.480 afvaarten, 308 routes) · stand 17 oktober 2026

← Terug naar overzicht